Aki szeretne többet megtudni az egyes hatóanyagok ismert, illetve feltételezett hatásairól, annak javasoljuk a témakör végén felsorolt olvasnivalókat. Az azokban szereplő hivatkozások, irodalomjegyzékek alapján pedig még részletesebben megismerhető a kérdéskör.
Még a technológiai fegyelem, például várakozási idő betartása esetén is maradhat növényvédőszer az élelmiszerekben. EU szinten megállapítottak az általánosan engedélyezett hatóanyagokra olyan maximális koncentrációkat, amelyek – elvileg – sem hosszú, sem rövidtávon nem okozhatnak egészségkárosodást. (Ezt hívják MRL értéknek, ami az angol Maximum Residue Level rövidítése.)
Marad azonban számos olyan kérdés, amely megkérdőjelezi az értékek megbízhatóságát. Először is az, hogy egy élelmiszerben többféle szer maradék is előfordulhat, ami akkor is aggodalomra ad okot, ha a koktélban egyik hatóanyag koncentrációja sem lépi át a megengedett értéket. A másik ok, hogy a kísérleti állatok szervezete másként reagálhat, mint az emberi, illetve a több évtizedes kitettség sem modellezhető. Társasági események alkalmával bizonyára magunk is észrevettük, hogy az alkohol lebontásának sebessége igencsak különbözhet egyes embereknél. Ez alapján talán nem is olyan merész feltételezés, hogy van, akinek a kevés is megárt – növényvédő szerből is.
Rachel Carson Néma tavasz című, korszakindító könyve 1962-ben jelent meg. A cím arra a veszteségre utal, hogy a mezőgazdaság kemizálása miatt nem köszönti már a tavaszt madárdal. Sajnos nem csak az énekesmadarak érintettek, és nemcsak a mezőgazdasági területek közvetlen közelében, hanem különböző módokon eljutnak a talajba, a felszíni és a felszín alatti vizekbe és a levegőbe.
Igen, szoktak, mivel a megelőző növényvédelemi intézkedések mellett szükség lehet rá az elfogadható termés mennyiség és minőség biztosítása érdekében. Alapelv az, hogy minden tilos, ami nem engedélyezett.
Az engedélyezett készítmények jegyzéke és azok hatóanyaga
itt találhatóak!
Vannak engedélyezett egyszerű anyagok is, amelyek annyira veszélytelenek, hogy magunk is elfogyaszthatjuk őket. (Még a sör is köztük van!).
Felhasználásukról itt olvashatunk!
Aki saját kertet művel, annak javasoljuk, hogy alkalmazza a megelőző növényvédelem eljárásait, szükség esetén pedig a használja az ökológiai gazdálkodáshoz engedélyezett készítményeket és egyszerű anyagokat. Magyar Biokultúra Szövetség honlapján, számos írásos anyag található ezzel kapcsolatban.
Jó, ha tudjuk, az egészséges, alkoholtól és egyéb károsító anyagoktól megkímélt máj jobban elboldogul a környezeti mérgekkel, így a növényvédő szerekkel. A zsírban gazdag szövetekben felhalmozódhatnak növényvédő szer maradványok, ezért a drasztikus fogyás kerülendő, különösen a szoptatás időszakában.
Vigyázzunk, mert a dísznövények, például a vágott virágként árusított rózsák erősen szennyezettek lehetnek növényvédő szerekkel.
Darvas Béla – Székács András - Mezőgazdasági ökotoxikológia
Darvas Béla -
Virágot Oikosnak
Greenpeace szerkesztésében -
A növényvédő szerek hatásai az emberi egészségre
Greenpeace szerkesztésében -
Európa növényvédőszer-függősége
Varga Adrienne - Ökoélelmiszerek minősége – egyetemi jegyzet
A glifozát-alapú gyomirtó és más növényvédő szerekben előforduló formázószerek és nehézfémek toxicitása
A növényvédő szerek használatának rejtett és külső költségei
Az ökológiai étrend hatása a szervezet glifozát szintjére: drámai csökkenés már egy hét után!
Darvas Béla honlapja, tudományos és ismeretterjesztő anyagok
Megjelent az EFSA növényvédőszer-maradék jelentése
Miért kerül milliárdokba a peszticidek használata az EU lakosságának
Növényvédő szerek környezetanalitikai és ökotoxikológiai kockázatai
Növényvédőszer-maradékok az élelmiszerekben – Van ok az aggodalomra?
Pesticide Action Network Europe anyagai angol nyelven
Új kutatások bizonyítják: a glifozát perzisztens a talajban
Újabb érv a bio mellett: a glifozát használatának veszélyei
Vegyszerkoktélok kedvenc gyümölcseinkben
Veszélyes koktélok