AGRÁRMINISZTÉRIUM
TÁMOGATÁSÁVAL

Milyen élelmiszert vásároljunk? 

Az, hogy milyen élelmiszert választunk, jelentős hatással van egészségünkre és környezetünk állapotára.

BIO, hazai, szezonális

Saját egészségünk és bolygónk egészsége szempontjából egyaránt azt javasoljuk, táplálékunk alapja a szezonális, hazai bioélelmiszer legyen. 
Az alábbi táblázatok segítenek áttekinteni a bio és a konvencionális élelmiszer közötti különbségeket.

Öko- és konvencionális növények szennyező anyag tartalmának összehasonlítása

A hazai, sőt lehetőség szerint regionális élelmiszer mellett nemcsak a kevesebb szállítás = kisebb környezetterhelés megfontolás szól.

A minőség szempontjából az is fontos, hogy a friss zöldség, gyümölcs minél rövidebb idő alatt eljusson a fogyasztóhoz, ne kelljen a szállításra tekintettel féléretten betakarítani, illetve kisebb esélye legyen a penészgombák elszaporodásának. 

Beszélhetünk-e BIO-ról napjaink környezetszennyezése mellett?

Jogszabályi értelemben mindenképpen, hiszen az előírások nem a végtermék vegyszermentességére, hanem a termék-előállítás folyamatára vonatkoznak. Fogyasztói szemszögből nézve azt tudjuk erre mondani: Bár nem kerülhető el teljesen a szennyeződés, de a bioélelmiszerek előállítása során nem használnak például szintetikus növényvédő szereket vagy rutinszerűen adagolt antibiotikumokat, így sem azok maradéka, sem azok bomlásterméke nem szennyezi a bioélelmiszereket. És nem mellesleg a környezetünket sem. A hatásfok megítélése szempontjából érdemes áttanulmányozni az alábbi növényvédőszer-maradvány vizsgálatok eredményét. A vizsgálatokat az AGRÁRMINISZTÉRIUM támogatásával végeztük, a mintákat a Biokultúra Ökopiacon vettük. A vizsgált termékek kevés kivétellel hazai ökológiai gazdaságokból származnak. 

Ehhez kapcsolódó jegyzőkönyvek ITT érthetőek el!

Érdemes-e egy kiskertben BIOkertészkedni?

Mindenképpen javasoljuk, hogy aki teheti, saját kertjében állítsa elő élelmiszer szükségletének egy részét, leginkább zöldséget és gyümölcsöt. (Persze a termést hivatalosan csak akkor mondhatjuk bionak, ha ellenőrzésben volt.) A legfontosabb, hogy a termésnövelő anyagok és a növényvédő szerek közül csak az ökológiai gazdálkodáshoz engedélyezetteket használjuk. Vannak továbbá engedélyezett egyszerű anyagok, amik annyira ártalmatlanok, hogy némelyiket még magunk is elfogyaszthatjuk. 
Ezt a listát innen tudjuk letölteni: 

Biokontroll oldaláról Nebih oldaláról

A Magyar Biokultúra Szövetség kiskertesek figyelmébe ajánlja:

ökokerti tanácsok ingyenesen TARTALMAK

Magyar Biokultúra Szövetség

1132 Budapest, Visegrádi u. 53. 3. em/1.
06 1/214-7005, 06 30/730-2130
biokultura@biokultura.org
https://biokultura.org/

Biokultúra facebook-oldal 

Hírlevél feliratkozás:

Köszönjük a feliratkozást!
Valami hiba történt, kérlek próbálkozz újra!